Geçtiğimiz günlerde Optisyenlik Bölümü Eğitim ve Tecrübe Atölyesi grubumuzda paylaşılan reçetede ‘’bagolini cam ‘’ yazıldığını gördük.

Daha önce hiç duymadığımız ‘’ bagolini cam ‘’ hakkında merak ettiklerimizi NOVAX - Beta Optik Yön.Kur.Üyesi Erdal ÖZKAVAK Beyefendiye sorduk. Gelen cevabı sizlerle paylaşıyoruz.

Bizlere zaman ayırıp sorumuzu cevapladığı için Erdal ÖZKAVAK Beyefendiye teşekkür ederiz.

CEVAP: Bagolini camın (çizgili-ızgaralı cam) fazla bilinmemesinin nedeni önemsizliğinden değil, kırma kusurlarını düzeltici maksatla ve genel olarak kullanılan gözlük camı tiplerinden birisi olmayışıdır. Bagolini cam oftalmologların, nörolojik bir rahatsızlık, diyabet, travma veya şaşılık sebepleriyle ortaya çıkan çift görme (Diplopi) ve  Ambliyopi (göz tembelliği) semptomlarının teşhisinde yararlandıkları ve muayene setlerinde bulunan/bulunması gereken bir camdır. Sonuç olarak Bagolini cam, şaşılık muayenelerinde ve muayene sonucu Vertikal deviasyon (Yatay sapma),  Horizantal deviasyon (Dikey sapma) düzeyini ve uygulanacak prizmaların güç ve açısını tespit etmeye yardımcı olacak, diğer kontrol metodlarıyla da desteklenerek kullanılması gereken, sübjektif esaslı bir muayene camıdır. Diyoptrik bir güç ve prizma değeri ihtiva etmez. Muayene prensipleri, konu dışında detaylar olduğundan ve oftalmolojiyi ilgilendirdiğinden, o hususa girmemizin şimdilik gerekli olmadığını düşünüyorum. Bagolini cam, gözlük camı üretim yöntemiyle değil, fresnel prizmalar gibi preslenme yöntemiyle elde edilen plan bir camdır. Bu nedenle, ilettiğiniz doktor reçetesinde bir göze bagolini cam uygulanması isteğini ilgili doktorla görüşülmesi uygun olacaktır.

Optisyen Yavuz ATUĞ tarafından görüntülenmiş Bagolini Cam Videosu:


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?