Her Haziran güzel bir sevinç aa sonrası kabus. Resimdeki ‘’Seni anlayan anlatmadan yapan ‘’ ifadesi dikkatinizi çekti mi?

Çalışma hayatınızda böyle bir ortamı oluşturmak  başarı için  çok  önemlidir. 

Optisyenlik öğrencileri  Haziran ayında 2 yıllık okullarını  bitirirler.

Sevinc içindedir bir  diploma ve meslek sahibi olurlar.

Ama Eylül  ayı  onlar için de  bir hüzün  mevsim olabilir.

Sararan yapraklar  bir bir düşerken  onların  da ümitleri suya düşer, gerçeklerle yüz yüze gelirler. Zaten böyle  olacağını da biliyorlardı. İşyeri  açmak kira  demek, alet demek, mal stoku edinmek demek, müşteri  tutmak, piyasada  yer bulmak, meslektaşları ile rekabete girmek  demektir. 

İşin başka  bir yönü  daha var.  Kurulu  düzeni olanlara da  iş kaybı yönünden  kaygı demektir.

4 yıl Eğitim ve Araştırma  hastanesinde çalıştım.  OPTİSYENLERE DEVLET HASTANELERİNDE  ÇOK  İŞ OLDUĞUNU GÖRDÜM.  Optik aletleri maalesef hemşireler  kullanıyor. Göz  protezi üretimi gibi bir bölüm  yok. Sarı nokta hastalığı ve diyabete bağlı az görmenin zirve  yaptığı  bir ülkede  teleskopik  gözlük uygulamasının yeri yok. KONU  ÇOK  GENİŞ. Avrupa’ya özenip optisyenlik  okullarını  açmak  iyi ama ama onları "Sadece gözlük  yapmakla sınırlamak " yanlışların  en büyüğü...

NE YAPMALI?  2 YILLIK OKULDAN SONRA 2 YIL HASTANELERDE  MAAŞLI OLARAK  DOKTORLARLA İŞ  BİRLİĞİ İÇİNDE  ÇALIŞMASIDIR. ARZU EDEN MEZUN  OLUNCA  DİREKT İŞ  YERİ  AÇABİLMELİDİR!

AMA AMA okul asla  4 yıla  çıkarılmamalıdır, denge bozulur, 2 yıllık 4 yıllık ayırımcılığı ve tartışması  başlar.

Dr.Selim HÜSREVOĞLU

Göz Hekimi

www.gormegelistirme.com     


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?