Birçoğumuzun başına geldiği gibi benimde mesleğe ilk adımlarım korku, endişe, bilinmezlik ve soru işaretleriyle doluydu. Bu yazıyı yazmak istedim çünkü yalnız olmadığımı benim gibi düşünenlerin var olduğunu biliyorum. Mesleğim ve meslektaşlarıma ne kadar yardımcı olabilir ne kadar yaşanmışlık paylaşırsak o kadar iyi yerlere geleceğimizi umut ediyorum.

- MEZUN OLDUM ŞİMDİ NE YAPACAĞIM?

Okuldan mezun olduktan sonra elimde sadece var olan diplomamla başladım iş aramaya… Ancak işin laboratuar bölümü hakkında aslında elimizdekilerin yetersiz olduğunu, işin ilk bir haftasında öğretiyorlar.

Eğer yetenekli ve öğrenmeye açıksak bu işin hakkını vereceğimize inanıp bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Araştırmacı ve gelişime açık olduğumuz sürece başaramayacağımız iş yoktur. İş görüşmesine gittiğinizde özgüveniniz tam ve beden diline hakim olabilmeniz açısından çeşitli kurslara, eğitimlere gitmeyi ihmal etmeyin. Bu hem iletişiminizi güçlendirecek, hem karşınızdaki sizi dinleyecek ciddiye alacaktır.

-YENİ MEZUNUM ELİMDE ATÖLYE VE SATIŞ BİLGİM YOK ONLARA NE VEREBİLİRİM Kİ?

Eğer stajınızı hakkınızla yapıp, iyi yerlerde gerçekten mesleği hakkıyla yapan üstadlardan bir şeyler kaptıysanız ne mutlu size. Ancak naylon staj adı altında yaz tatilinizi deniz kenarında şezlongda uzanıp, dosyanızı herhangi bir firmada doldurma girişiminde bulunduysanız endişelenmekte haklısınız. Aslında okulda öğrendiklerimizin yetersiz kaldığını kanıtlayan en büyük avantaj staj yapmamızdır. Staj döneminde illaki bir şeyler öğrenip çalışma hayatında rakiplerinize nazaran 1- 0 önde başlıyorsunuz. Dolayısı ile kolay adapte olup işi kolay öğreniyor; daha kısa zamanda meslek öğreniyorsunuz. Özellikle atölye alanında tüm becerilere sahip olmak sizi rakiplerinizden farklı kılacağından bu yönden oldukça gelişmiş olmak büyük artıdır. 

Herşeyi merak edip inceleyin, bilmediklerinizi sorun. Sürekli düzenlenen eğitimlere seminerlere katılın. Gelişiminize katkı sağlayacak hiçbir şeyden kaçınmayın. Kendinize güvenin.

- 'DİPLOMAMI KİRAYA VERMEK VE AYDA BİR KEZ İMZA ATIP TERTEMİZ PARAMI KAZANIRIM'

Asla desteklemediğim, duyduğumda sinirim tavan yaptığı bir cümle. Senelerce emek verip dirsek çürütüp vakit harcadığınız mesleğinizi bir kaç kuruş karşılığı kiraya vermeniz bana göre mesleği sevmediğinizi, para karşılığı her işi yapacağınızın aynı zamanda mesleğinizi bir çırpıda çöpe atacağınızın göstergesidir. Bu işi hakkıyla yapması gereken bizleriz, diplomayı tanımadığınız ya da az tanıdığınız kişilerce kullanılması sonucu diplomanızdan olacağınızı, bu durumun yasal olmadığını unutmayın. Geleceğimizi şekillendirecek her adım bizim elimizdeyken bunu başkalarına sunup, mesleğimizin saygınlığını yitirmesine izin vermeyelim.

-DÜKKAN AÇMAK İSTİYORUM, AMA YENİ MEZUNUM NEREDEN NASIL BAŞLAYACAĞIMI BİLMİYORUM. 

Yeni mezun olup dükkan açmak kanatlanmadan uçmak deyiminin en güzel örneği  bana göre. Elbette kendimize ait iş yerimiz, bize ait düzenle dönen bir mağaza olması kulağa oldukça hoş geliyor. Ancak tezgah ve satış konusunda okulda hiç birşey öğrenmeden camları, çerçeveleri, lensleri ham maddeleri ve  kullanım alanları yönüyle bilmeden bu işe girmek bize hiçbir şey  vermeyeceği gibi maddi manevi alıp götürdükleri de olacaktır. Yeni mezunlara tavsiyem tam anlamıyla işi öğrendikten sonra yeni atılımlar yapmaları yönündedir. 

-'OPTİSYEN OLARAK YETKİ VE SORUMLULUKLARIMI BİLMİYORUM'

Yetki ve sorumluluklarımız hakkında optisyenlik kanunlarını okumamız yeterlidir. Satış,atölye, evraklar, stok ve resmi sorumlulukların birçoğu biz optisyenlerin üzerindedir. Bilmiyorum dediğiniz şeyler aslında yarım saatte okuyarak öğrenebileceğiniz kanun ve yönetmeliklerle sabittir.

Herkese meslek hayatında başarılı mutlu bir hayat diliyorum.    

 

Optisyen

Sevim ASLANER


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?