Her yıl optisyenlik okumak isteyen binlerce insandan sadece çok küçük bir bölümü internetten bölümü araştırıyor. Her yıl merak edilen aynı sorularla karşılaşıyor. İnternette benzer bilgiler olmasına rağmen her soru geldiğinde güncel olması adına soruları tecrübeli ve saygın optisyenlere cevaplandırılması için gönderiyoruz.

İşte yine bir ‘’ optisyen olmak istiyorum ’’  diyen genç bireyin sorularını cevaplandırılmak üzere Optisyen İsmail UYAR’a sorduk. Gelen cevabı sizlerle paylaşıyor bize zaman ayırdığı için İsmail UYAR’a teşekkür ediyoruz.

Optisyen.COM İnternet Sitemize Gelen Sorular.
Mezun olunca iş olanaklarım neler?
Maaşım ne kadar olur?
Çalışma saatleri nedir?
Kamuda iş bulma şansım var mı?
Diploma kiralama olayı nedir?
Kendi dükkanımı açabilir miyim?

 

 

Merhabalar. Benzer soruları her yıl yüzlerce kez konuştuk cevapladık. Kalıcı olması ve Optisyen.COM’da arşivlenmesi dileğiyle basite indirgeyerek tekrar cevaplayalım. Basite indirgeyerek diyorum çünkü hiç mesleği tanımayan birine en sade şekilde anlatmak daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.

Öncelikle ‘’Optisyenlik ‘’ okuyan kişiye ‘’optisyen’’ denir. Optisyenler günümüzde gözlükçülük mesleğini icra eden kimseler olarak bilinirler. Gözlükçü dükkanı açabilirler ya da mevcut gözlükçü dükkanlarında çalışabilirler. Gözlük, kontak lens, optik camlar ve güneş gözlüğü konularında uzman kişilerdir.  
 

 

Mezun olunca iş olanakları:  Ülkemizde 1995 yılından itibaren optisyenler mezun olmaya başlamışlar. İlk başlarda yıllık 200’ü geçmeyen mezun sayıları varken günümüzde yaklaşık 60 üniversite de her yıl 3000 ‘ e yakın optisyen mezun olmaktadır. Ülkemizde ki toplam gözlükçü sayısı ortalama 7000’dir. Kanunen her gözlükçü de 1 adet optisyen/gözlükçü bulunması zorunludur. Kader kısmet işlerini bir kenara bırakırsak 7000 gözlükçünün olduğu bir ülkede yıllık 3000 mezunun iş bulma olasılığı çok düşüktür.
 

Kendi dükkanımı açabilir miyim?  Optisyenlik bölümünden mezun olan optisyenler kendi gözlükçü dükkanlarını açabilirler. Okul sürecince kazandıkları deneyimleri kullanarak gözlükçü ihtiyacı olan bir bölgeye kendi dükkanlarını açabilirler. 
 

Diploma kiralama olayı nedir?  Diploma kiralama denilen şey yasal olmayan yıllar önce uygulanan bir sistemdir. Tespiti halinde çok ağır yaptırımları ve cezaları vardır. Günümüzde optisyenlerin sayısının hızla artmasıyla diploma kiralama sistemi kullanılmamaktadır. 
 

Kamuda iş bulma şansım var mı? Optisyenlerin devlet kadrosunda çalışması henüz mümkün değil. Devlet kadrolarında optisyene yer verilmiyor.  Optisyenlik mezunları KPSS ‘ye girerek optisyen ünvanlarıyla atanamıyorlar.
 

Maaşım ne kadar olur ? Optisyen maaşları haber sitelerinde ki gibi çok dolgun rakamlar değil maalesef. Haber siteleri ya da bazı kurumlar bilinçli olarak bu bölümü abartarak reklamlarını yapıyorlar. Her yıl artan optisyen sayısıyla günümüzde asgari ücret karşılığı çalıştığı söylenilen optisyenlerle karşılaşmak mümkün. 
 

Çalışma saatleri nedir? Bu konuda çok farklı uygulamalar mevcut.  Çalışılan gözlükçü dükkanının konumuna göre 8 saat çalışan da var 12 saat çalışanda. Genelde 10 saat çalışma sistemi uygulanıyor diyebiliriz. 

İsmail UYAR
Optisyen

 


Beta Optik

.. Kimler Neler Demiş?